• Blog
  • iletişim
Kralın Yeni Kıyafeti Kısa masal, Kralın Yeni Kıyafeti Kısa hikaye, Kralın Yeni Kıyafeti Çocuk masalları oku

Kralın Yeni Kıyafeti

Kısa masal oku

Kralın Yeni Kıyafeti Masal oku

Kralın Yeni Kıyafeti Hikaye oku

Kralın Yeni Kıyafeti oku

Kralın Yeni Kıyafeti
kral giyisileri

Diğer çocuklar için paylaşalım

Çok eskiden gösterişi çok seven bir kral yaşarmış. Bu kral bütün parasını yeni kıyafetler satın almak için kullanır her saat başı kıyafetlerini değiştirir ve halkına gösteriş yaparmış. O kadar çok kıyafeti varmış ki giyinme odası neredeyse sarayın yarısını kaplıyormuş.

Bir gün bu kralın ülkesine iki dolandırıcı gelmiş. Saraydakilere terzi olduklarını ve kralla görüşmek için çok uzaktan geldiklerini söylemişler. Kral terzi olduklarını duyunca “Hemen yanıma gelsinler, bakalım nasıl kıyafetler yapıyorlarmış?” demiş ve dolandırıcıları yanına çağırtmış.

Dolandırıcılar, kralın odasına girince ilk önce kralı selamlamışlar sonra kralın yanına gidip “Efendim biz çok özel terzileriz, bizim yaptığımız kıyafetlerin dünyada eşi benzeri yoktur.” demişler. Kral “Nasıl oluyormuş öyle? Bana da anlatın ben de bileyim sonra halkıma rezil olmayayım.” demiş. Terziler “Biz yaptığımız kıyafetleri çok özel bir kumaştan dikiyoruz bu kumaş sayesinde aptalların göremeyeceği sadece zeki insanların görebileceği kıyafetler yapıyoruz.” demişler. Kral bunu duyunca zevkten dört köşe olmuş çünkü kendini dünyanın en zeki insanı zannediyormuş. Hemen terzilere para verip kıyafetlerin siparişini vermiş.

Dolandırıcılar, hemen dokuma tezgahlarını kurmuşlar ve hiç var olmayan ama sanki oradaymış gibi davrandıkları kumaşları birer birer sermeye başlamışlar. Kralın yardımcıları ve saraydakiler kumaşların orada olmadığını gördükleri halde “Ya başkaları görüyorsa da ben görmüyorsam. Herkes benimle aptal diye dalga geçer” diye düşünüp seslerini çıkaramıyorlarmış.

Birkaç gün geçtikten sonra Kral kıyafetlerin imalatının nasıl gittiğini görmek için terzilerin odasına gitmiş. Ama o da ne? O da kıyafetleri göremiyormuş hemen vezirine dönüp “Vezir! Sence nasıl olmuş?” demiş. Vezir, bozuntuya vermemiş “Kralım tam size göre mükemmel bir kıyafet. Çok beğendim.” demiş. Kral şaşkınlıktan ilk önce bir şey söylememiş fakat o da dönüp terzilere “Teşekkür ederim. Çok güzel oluyor bitince giymek için sabırsızlanıyorum.” demiş. Çünkü kıyafeti göremezlerse herkesin onlarla aptal diye dalga geçeceğinden korkuyorlarmış.

5 gün sonra terziler, kralın yanına çıkmışlar. “Kralım kıyafetiniz hazır arzu ederseniz buraya getirelim.” demişler. Kral “Tabii tabii dört gözle onu bekliyordum getirin de giyinip halkıma göstereyim.” demiş. Dolandırıcılar kendi aralarında “Kral bu halde halkın içine çıkarsa halk, kralın bu komik halini görecek ve kral kendisini dolandırdığımızı anlayacak. Biz hemen paramız alıp kaçalım.” demişler ve krala dönüp “Kralım biz kıyafetlerin parasını alalım, kıyafetinizi de size teslim edelim çünkü daha sırada kıyafet yapacağımız krallıklar var.” demişler ve parayı alıp gitmişler.

Kral, yardımcılarından halkını selamlamak için yeni kıyafetlerini getirmelerini istemiş. Yardımcıları hiç var olmayan kıyafeti sanki gerçek bir kıyafet taşır gibi getirip krala giydirmişler. Kral, aynanın karşısına geçip “Çok yakıştı tam bana göre yapmışlar.” demiş ve sarayın önüne çıkmış.

Kral, kalabalığın içinde ağır adımlarla yürümeye başlamış ama herkesin yüzünde hafiften bir gülümse belirmiş. İnsanlar, kahkaha atmamak için kendilerini zor tutuyorlarmış. Biraz yürüdükten sonra ufak bir çocuk kralın arkasından “Kral çıplak! Kral çıplak.” diye bağırmış bunu duyan bütün halk dayanamamış ve kahkahalar eşliğinde “Kral çıplak! Kral çıplak” diye haykırmışlar. Kral, çok utanmış ve kendi kibiri yüzünden gerçeği göremediğini ve bu yüzden dolandırıldığını anlamış.

  • twitter
  • Facebook
  • Instagram
  • Googe+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.